Ratusz i Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich

Ratusz w Ząbkowicach Śląskich, który współcześnie jest niekwestionowaną ozdobą miejskiego rynku, powstał w 1864 roku. I choć wielu zachwyca swą neogotycką architekturą, nie sposób nie wspomnieć, że na przestrzeni dziejów funkcję siedziby ząbkowickich władz pełniło aż pięć innych budowli.

Pierwszy, drewniany ratusz w Ząbkowicach Śląskich wzniesiono w połowie XIV wieku, ale w następnym stuleciu został on zniszczony podczas najazdu Husytów. Obiekt odbudowano, mimo że prowadzone w XV wieku na tym obszarze działania wojenne nie pozostawiały wątpliwości co do jego przyszłości.

Trzeci ratusz powstał u schyłku średniowiecza, jednak spłonął już w 1532 roku. Ten sam los spotkał czwartą i piątą istniejącą w tym miejscu budowlę, które przetrwały kolejno do 1632 i 1858 roku. Ostatni, miejmy nadzieję, ratusz, który do dziś jest wizytówką miasta, ukończono w 1864 roku.

Obecnie mieści się w nim Biblioteka Publiczna oraz Urząd Stanu Cywilnego, a o reprezentacyjnym charakterze obiektu możemy przekonać się oglądając Ratusz w Ząbkowicach Śląskich filmowany z drona.

Ciekawa historia wiąże się również z innym ząbkowickim zabytkiem. Krzywa Wieża, bo o niej mowa, intryguje tym bardziej, że właściwie dokładnie nie wiadomo kiedy ani w jakim celu została ona wzniesiona.

Na podstawie prac archeologicznych postawiono kilka hipotez, zgodnie z którymi Krzywa Wieża jest ocalałym fragmentem dawnego zamku lub niegdysiejszych fortyfikacji miejskich. Dość prawdopodobny scenariusz przedstawia też wieżę w roli dzwonnicy, a o takim jej przeznaczeniu ma świadczyć fakt, że istotnie pełniła taką funkcję aż do drugiej wojny światowej.

Nie mniej interesujący jest powód, dla którego Krzywa Wieża jest… krzywa. Analogicznie, także w tej kwestii badacze pozostawiają nam wiele miejsca na domysły. Najpopularniejsze teorie mówią o wstrząsach tektonicznych, odnotowanych pod koniec XVI wieku, rozmoknięciu gruntu, a nawet zwykłej fantazji budowniczych, której potwierdzeniem miał być, niestety zniszczony w wyniku pożaru, podpis jednego z nich.

Obecnie odchylenie wieży wynosi 2,12 metra, a na jej szczycie utworzono punkt widokowy. Jednak jeszcze większe wrażenie może na nas zrobić panorama, którą zobaczymy podziwiając Krzywą Wieżę w Ząbkowicach Śląskich filmowaną z drona.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Ząbkowice Śląskie i okolica

Ratusz i Krzywa Wieża w Ząbkowicach Śląskich - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...