Pomnik Obrońców Wybrzeża Westerplatte

Zgodnie z definicją Westerplatte to uformowany w XIX wieku półwysep, leżący przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej. Jednak z historycznego punktu widzenia Westerplatte, wraz ze znajdującym się na nim Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, jest jednym z najważniejszych symboli oporu Polski przeciwko najazdowi hitlerowców.

Westerplatte kojarzy się Polakom przede wszystkim z okresem II wojny światowej. W tym miejscu 1 września 1939 roku o godzinie 4:45 rozpoczął się ostrzał znajdującej się na Westerplatte Wojskowej Składnicy Tranzytowej przez szkolny pancernik Schleswig-Holstein. Pancernik kilka dni wcześniej przybył do gdańskiego portu z kurtuazyjną wizytą pod pretekstem awarii innego, wcześniej zapowiadanego, mniejszego okrętu.

Mimo że konstrukcja pancernika była nieco przestarzała, był on silnie uzbrojony, a pod pokładem przewoził szturmową kompanię Kriegsmarine, więc był odpowiednio przygotowany do ataku na Westerplatte. Choć pierwszy etap wojny prawdopodobnie rozpoczął się od nalotu na Wieluń o godzinie 4:40, to właśnie uderzenie na składnicę wojskową na Westerplatte stało się symbolem ataku hitlerowskich Niemiec na Polskę.

Zaledwie 205 polskich żołnierzy, pod dowództwem majora Henryka Sucharskiego i jego zastępcy kapitana Franciszka Dąbrowskiego, przez siedem dni broniło się przed blisko 4000 żołnierzy niemieckich. Westerplatte skapitulowało 7 września, lecz przez cały ten czas było przykładem bohaterstwa, a także zachęcało do dalszej walki cały kraj.

By uczcić obrońców Westerplatte, Poczty Polskiej w Gdańsku i innych bohaterskich obrońców polskiego wybrzeża podjęto decyzję o wzniesieniu na półwyspie pomnika. Pomnik Obrońców Wybrzeża odsłonięto 9 października 1966 roku. Monument złożony z 236 bloków granitowych, o wysokości 25 metrów i łącznej wadze 1150 ton, został zaprojektowany przez Adama Haupta, Franciszka Duszeńko i Henryka Kitowskiego.

Co roku przy Pomniku Obrońców Wybrzeża odbywają się państwowe uroczystości związane z rocznicą wybuchu II wojny światowej. Co ciekawe, Westerplatte to jedyna nazwa wywodząca się z języka niemieckiego zachowana na terenie Gdańska. Nie zmieniono jej, ponieważ stała się ona swoistym symbolem walki o wolność.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Gdańsk i okolica

Pomnik Obrońców Wybrzeża Westerplatte - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...