Pocysterski Zespół Klasztorny w Rudach

Pocysterski Zespół Klasztorny w Rudach, miejscowości leżącej około 50 kilometrów od Katowic, to dawne, zabytkowe romańsko-gotyckie opactwo, którego historia sięga połowy XIII wieku.

W latach świetności opactwa, centrum życia zakonnego stanowił kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Budowę świątyni, uznawanej za najstarsze sanktuarium maryjne na Śląsku, ukończono na początku XIV wieku.

Opactwo w Rudach było też ośrodkiem edukacyjnym i oświatowym. W XIV wieku przy klasztorze uruchomiono szkołę, w której przygotowywano chłopców do życia zakonnego i kapłaństwa. Szkoła klasztorna została później przekształcona w gimnazjum, prawdopodobnie pierwsze na Śląsku, natomiast od 1765 roku przez kilkanaście lat przy opactwie działała wyższa uczelnia, kształcąca kandydatów na nauczycieli.

Choć pozycja i znaczenie klasztoru na Śląsku szybko rosły, jego rozkwit bywał zakłócany wojnami oraz atakami, podczas których najeźdźcy niszczyli zabudowania i kradli majątek. Podobnie w czasie wojny trzydziestoletniej - klasztor był kilkakrotnie plądrowany i obciążany licznymi podatkami.

Na początku XIX wieku doszło do sekularyzacji opactwa - edykt zamykający jego ponad pięćsetletnią historię odczytano 26 listopada 1810 roku. Po sekularyzacji dobra klasztorne przekazano pruskiemu ministrowi Wilhelmowi Ludwigowi Georgowi zu Sayn-Wittgenstein. Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci klasztor rudzki stał się siedzibą pierwszego księcia raciborskiego, który rozpoczął przebudowę klasztoru na otoczoną parkiem rezydencję magnacką. Po przebudowie pałac miał łącznie 120 sal, gabinetów, pokoi gościnnych z łazienkami oraz buduarów.

W styczniu 1945 roku kościół oraz pałac zostały poważnie zniszczone i spalone przez wojska sowieckie. Po wojnie odbudowano tylko kościół, a zgliszcza pałacu zostały jedynie zabezpieczone przez zawaleniem.

W 1998 roku obiekt przekazano Diecezji gliwickiej. W pomieszczeniach klasztorno-pałacowych rozpoczęto szeroko zakrojone prace remontowe i rekonstrukcyjne, których pierwszy etap zakończono w 2008 roku. Prowadzono też prace nad uporządkowaniem i odtworzeniem parku przyklasztornego, który służy obecnie jako teren rekreacyjny dla okolicznych mieszkańców oraz turystów.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Rudy i okolica

Pocysterski Zespół Klasztorny w Rudach - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...