Pałac Żelazno

Pałac w Żelaźnie, wsi leżącej na obszarze Kotliny Kłodzkiej, wzniesiono w ostatnich latach XVIII wieku. Barokowa rezydencja powstała z inicjatywy radcy królewskiego, w miejscu wcześniej istniejącego dworu, zniszczonego w czasie wojny trzydziestoletniej.

Na przestrzeni dziejów Pałac Żelazno kilkakrotnie zmieniał swoich właścicieli, na polecenie których był on sukcesywnie rozbudowywany, a niekiedy również modernizowany. Co ciekawe, w niektórych pomieszczeniach zachowały się ozdobne sklepienia oraz fragmenty elementów dekoracyjnych z tamtego okresu.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej pałac pełnił funkcję składnicy muzealnej, natomiast w 1952 roku niegdyś wytworne wnętrza zaadaptowano na dom wczasowy. W latach 90. ubiegłego stulecia rezydencja znalazła się w jeszcze rękach katowickiej Centrali Zaopatrzenia Hutnictwa, ale od 2012 roku należy już do prywatnego inwestora.

Obecnie w pałacu mieści się elegancki i stylowy hotel, w którym odbywają się także różnego rodzaju wydarzenia kulturalne, koncerty, konkursy taneczne oraz wystawy sztuki. Obiekt jest udostępniony zwiedzającym, którzy podczas wycieczki mogą zobaczyć wybrane sale i komnaty oraz poznać skrywane w murach tajemnice rezydencji.

Jedna z nich wiąże się między innymi ze stojącą w piwnicy marmurową wanną. Choć badacze do dziś nie wiedzą, dlaczego została tam ustawiona, nie podlega wątpliwości fakt, że do jej przeniesienia byłby niezbędny dźwig.

Jednak turystów w to miejsce przyciągają nie tylko zagadkowe historie, ale też piękny, rozległy zespół parkowo-ogrodowy. Założony jeszcze w XVIII wieku stanowi idealne tło dla zabytkowego dworu, a o tym, jak doskonały duet tworzą możemy przekonać się oglądając Pałac Żelazno filmowany z drona.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Żelazno i okolica

Pałac Żelazno - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...