Pałac Wojanów
Zobacz też:
Pałac w Wojanowie, miejscowości leżącej kilka kilometrów od Jeleniej Góry, wzniesiono u progu XVII wieku. Podobnie jak wiele innych zabytkowych rezydencji na Dolnym Śląsku, na przestrzeni ostatnich kilku lat odzyskał swą dawną świetność.
Na pierwszych kartach historii posiadłości zapisał się ród von Zedlitz, na polecenie którego w 1607 roku w Wojanowie powstał renesansowy dwór. Jednak już podczas wojny trzydziestoletniej został zaatakowany i zniszczony przez wojska szwedzkie. Rezydencję odbudowano w 1667 roku i nadano jej cechy stylu barokowego.
Pałac i okoliczne majątki ziemskie znajdowały się w posiadaniu rodziny von Zedlitz niemal nieprzerwanie do 1727 roku. Od tego momentu często zmieniały właścicieli, którymi stawali się między innymi patrycjusze jeleniogórscy czy pruska arystokracja.
W 1831 roku posiadłość trafiła w ręce radcy sądowego Królestwa Pruskiego, który poddał ją gruntownej modernizacji. Warowny dwór przekształcił w romantyczną rezydencję, reprezentującą klasycystyczną odmianę neogotyku. Następnie pałacem zainteresował się władca Prus, Fryderyk Wilhelm III. Podarował go swojej córce Luizie Niderlandzkiej, której przypisuje się inicjatywę utworzenia parku krajobrazowego.
W czasie drugiej wojny światowej w posiadłości przetrzymywano jeńców pracujących w pobliskiej fabryce papieru. Po zakończeniu konfliktu rezydencja przeszła na własność Państwowego Gospodarstwa Rolnego. Zaniedbana, zaczęła stopniowo popadać w ruinę. Nadzieje na poprawę sytuacji rozbudził włoski inwestor, ale przeprowadzony remont ostatecznie nie przywrócił niegdysiejszego charakteru budowli.
O przyszłości zabytkowego dworu miał zdecydować pożar, który wybuchł w 2002 roku. Mimo poważnych zniszczeń został zakupiony przez polską spółkę i poddany gruntownej rewitalizacji, dzięki czemu odzyskał utracony blask. Możemy przekonać się o tym spoglądając na Pałac w Wojanowie z lotu ptaka. Niesamowity efekt potęguje fakt, że rewaloryzacja objęła również otoczenie posiadłości i założenie parkowe.
Obecnie w rezydencji znajduje się ekskluzywny hotel z restauracją, kompleksem SPA i centrum konferencyjnym, w którym ponadto organizowane są liczne wydarzenia kulturalne i wystawy sztuki.
Pałac Wojanów - lokalizacja obiektu na mapie
Ostatnio dodane miejsca:
Zamek w Lublinie
Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...
Pałac w Tyczynie
Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...
Zamek w Sandomierzu
Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...
Rynek w Rzeszowie
Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.
Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...
Bastion VII Twierdzy Zamość
Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...
Pałac Sieniawa
Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...
Dodaj komentarz