Pałac w Trzebieszowicach - Zamek na Skale

Historia Pałacu w Trzebieszowicach, wsi leżącej kilka kilometrów od Lądka-Zdroju, sięga połowy XVI wieku. Właśnie wtedy w miejscu zrujnowanej kamienno-drewnianej twierdzy rycerskiej rozpoczęto budowę renesansowego dworu.

Rezydencję, której zasadniczą część ukończono w 1613 roku, wzniesiono na skalistym brzegu rzeki Biała Lądecka, czemu zawdzięcza ona swą drugą, powszechnie obowiązującą nazwę Zamek na Skale.

Na przestrzeni dziejów pałac był głównie siedzibą arystokratycznych rodów. Na polecenie kolejnych właścicieli przeprowadzano mniejsze lub większe modernizacje, a jedna z najważniejszych obejmowała nadanie budowli cech stylu barokowego.

W XVIII i XIX wieku dwór stał się prawdziwą atrakcją Ziemi Kłodzkiej, w związku z czym był licznie odwiedzany przez turystów i kuracjuszy z Lądka-Zdroju. Uzdrowisko cieszyło się wówczas ogólnoświatową sławą, którą uzyskało po wizycie króla Fryderyka II Wielkiego. Co ciekawe, na czas pobytu pruskiego władcy z Zamku na Skale wypożyczono luksusowe meble, dekoracje i przedmioty codziennego użytku.

Słabość do urokliwego zakątka Ziemi Kłodzkiej odziedziczył również jego syn i następca, Fryderyk Wilhelm III. W 1813 roku przybył on do Lądka-Zdroju, a w trzebieszowickiej rezydencji, wraz z carem rosyjskim Aleksandrem, uroczyście świętował swe urodziny.

Ale na kartach historii pałacu odnaleźć można także mroczną legendę o Neyi, pięknej kobiecie o egzotycznej urodzie. Neya została przeklęta przez niedoszłego męża, po czym czterech jej ukochanych popełniło samobójstwo. Neya zmarła nie zaznawszy szczęśliwej miłości, której do dziś poszukuje snując się nocami po zamkowych komnatach.

W 1945 roku rezydencja została zaatakowana, zniszczona i splądrowana przez Armię Radziecką, jednak od 2004 roku, kiedy to znalazła się w rękach prywatnego inwestora, zaczęła sukcesywnie odzyskiwać swą dawną świetność.

Obecnie w niegdysiejszym dworze mieści się elegancki, czterogwiazdkowy hotel, którego zabytkowe wnętrza są udostępniane zwiedzającym. Cały kompleks otacza piękny, pełen przyrodniczych perełek park, który możemy zobaczyć oglądając Pałac w Trzebieszowicach – Zamek na Skale filmowany z drona.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Trzebieszowice i okolica

Pałac w Trzebieszowicach - Zamek na Skale - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...