Pałac w Pławniowicach
Zobacz też:
Pałac w Pławniowicach
Pałac w Pławniowicach, niewielkiej miejscowości leżącej 20 kilometrów od Gliwic, powstał w drugiej połowie XIX wieku. Wtedy to tutejsze dobra pozostawały w rękach rodziny Ballestrem, która właśnie Pławniowice obrała za swą rodową siedzibę.
Pałac wzniesiono w latach 1882-1885 na zlecenie hrabiego Franciszka II Ballestrema według projektu mistrza budowlanego Konstantego Heidenreicha z Kopic. Rezydencja jest budowlą trójskrzydłową i prezentuje styl neomanieryzmu niderlandzkiego. Na początku 1945 roku hrabia Mikołaj Ballestrem został jednak zmuszony opuścić Pławniowice z powodu nadchodzącej Armii Czerwonej.
Po drugiej wojnie światowej pałac przechodził różne koleje losu. Choć sama wojna nie zniszczyła posiadłości, jej późniejsze losy niekorzystnie odbiły się na jej stanie. W budynku krótko stacjonował marszałek Iwan Koniew, po którym pozostały jedynie zdewastowane meble i zniszczone wnętrza, zniknęło też cenne wyposażenie z niepowtarzalnymi kolekcjami porcelany, sreber i naczyń.
Po wojnie pałac, jako majątek poniemiecki, został przejęty bez odszkodowania na własność państwa, a następnie przekazany do dyspozycji władz kościelnych. Ponadto w dawnej rezydencji mieściły się także biura administracji Państwowego Gospodarstwa Rolnego.
Z uwagi na częste zmiany mieszkańców oraz przeznaczenia budynku, jak również brak jakiejkolwiek opieki konserwatorskiej, przez lata ulegał on postępującej dewastacji i zaniedbaniu.
Od 1989 roku gospodarzem zespołu jest dyrektor Ośrodka Edukacyjno-Formacyjnego Diecezji Gliwickiej, ksiądz dr Krystian Worbs, który postawił sobie za cel przywrócenie dawnej świetności pałacu. Gruntowny remont połączony z pracami konserwatorskimi, na który środki przyznało między innymi Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Niemiec, rozpoczął się w 1993 roku. W 2007 roku zespół w Pławniowicach, jako jedyny w województwie śląskim, otrzymał nagrodę w konkursie Generalnego Konserwatora Zabytków "Zabytek Zadbany".
Pałac w Pławniowicach - lokalizacja obiektu na mapie
Dodaj komentarz
Ostatnio dodane miejsca:
Zamek w Lublinie
Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...
Pałac w Tyczynie
Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...
Zamek w Sandomierzu
Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...
Rynek w Rzeszowie
Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.
Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...
Bastion VII Twierdzy Zamość
Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...
Pałac Sieniawa
Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...
Komentarze
jupi ! wreszcie się doczekałem nagrania tego pałacu :D mieszkam w Gliwicach, uważam go za jeden z piękniejszych na południu Polski. dziękuje :)