Pałac w Nieborowie

Nieborów to mała miejscowość w województwie łódzkim, leżąca około 10 kilometrów od Łowicza. Wizytówką tej niewielkiej wsi jest barokowy pałac, wzniesiony pod koniec XVII wieku, należący do grona najpiękniejszych rezydencji magnackich w Polsce.

Drewniany dwór w Nieborowie istniał już w średniowieczu, lecz w XVI wieku został on zastąpiony znacznie okazalszą gotycko-renesansową budowlą. Obecny pałac został wybudowany na polecenie prymasa Michała Stefana Radziejowskiego, który między 1690 a 1696 rokiem nabył wieś. W posiadłości, zaprojektowanej przez Tylmana z Gameren, bywał on jednak okazjonalnie, dlatego już w 1697 roku sprzedał tutejsze dobra Jerzemu Towiańskiemu.

Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci pałac często zmieniał właścicieli, którymi byli kuchmistrz koronny Jakub Lubomirski, kasztelan dobrzyński Stanisław Łochocki i wojewoda wileński Michał Kazimierz Ogiński.

W 1774 roku posiadłość trafiła w ręce rodziny Radziwiłłów, do których należała niemal do końca drugiej wojny światowej. Pierwszy właściciel pałacu, Michał Hieronim Radziwiłł, zgromadził w nim imponującą kolekcję obrazów, a ponadto, przy wsparciu żony Heleny, kontynuował aranżację wnętrz w stylu rokokowym i klasycystycznym.

Radziwiłłowie gościli w Nieborowie wiele znanych postaci, w tym Stanisława Augusta Poniatowskiego, Fryderyka Wilhelma i cesarza Aleksandra I, oraz wielu artystów, takich jak Julian Ursyn Niemcewicz, Jan Piotr Norblin, Aleksander Orłowski i Stanisław Trembecki, a w późniejszym okresie także Konstanty Ildefons Gałczyński.

W 1841 roku w posiadanie pałacu wszedł Michał Gedeon Radziwiłł - syn Michała Hieronima. W połowie XIX wieku zgromadzone w rezydencji zbiory częściowo sprzedano, jednak od 1879 roku ksiądz Michał Piotr Radziwiłł rozpoczął działania mające przywrócić utraconą świetność Nieborowa.

Po drugiej wojnie światowej pałac został znacjonalizowany w ramach reformy rolnej, a następnie cały zespół, w skład którego wchodzi również zabytkowy park oraz budynki gospodarcze, stał się oddziałem Muzeum Narodowego w Warszawie.

Obecnie w pałacu w Nieborowie, który oczywiście jest udostępniony zwiedzającym, organizowane są też liczne wystawy, lekcje muzealne, koncerty i inne wydarzenia kulturalne. Ponadto w historycznej rezydencji i otaczającym ją ogrodzie kręcono szereg filmów i seriali, takich jak "Akademia Pana Kleksa", "Pan Samochodzik i niesamowity dwór", "Kariera Nikodema Dyzmy", "Plebania", "Ojciec Mateusz", "Chłopi", "Dzieje grzechu", "Frankenstein", "Wielka miłość Balzaka" czy "Złoto dezerterów".

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Nieborów i okolica

Pałac w Nieborowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...