Pałac w Mysłakowicach

Pałac w Mysłakowicach, miejscowości leżącej nieopodal Jeleniej Góry, został wzniesiony w XVIII wieku i do dziś stanowi wspaniałą pamiątkę z czasów panowania królewskich i arystokratycznych rodów na obszarze Kotliny Jeleniogórskiej.

Według większości źródeł historycznych, inicjatorem budowy rezydencji był Maximilian Leopold von Reibnitz. Jednak zgodnie z niektórymi podaniami, w Mysłakowicach już wcześniej istniał skromny dwór, a zapoczątkowane w 1751 roku prace obejmowały jego przebudowę i przekształcenie w barokową posiadłość.

Kolejnych istotnych modernizacji pałac doczekał się w XIX wieku. W 1816 roku na polecenie hrabiego von Gneisenau zyskał cechy stylu klasycystycznego. Natomiast po 1831 roku, gdy stał się własnością władcy Prus, Fryderyka Wilhelma III, dokonano zmian w elewacji i wystroju wnętrz, a ponadto utworzono park krajobrazowy.

W 1840 roku rezydencja znalazła się w rękach następcy tronu, Fryderyka Wilhelma IV, który zdecydował o jej powiększeniu i ponownej przebudowie. Wykonanie projektu powierzył słynnemu architektowi Friedrichowi Augustowi Stülerowi, dzięki któremu posiadłość otrzymała swój obecny, neogotycki wygląd.

Po drugiej wojnie światowej pałac przez kilka miesięcy zajmowało dowództwo ochrony armii ZSRR. W połowie ubiegłego stulecia niegdysiejsza rezydencja została przejęta przez władze gminne, poddana gruntownej rewitalizacji i zaadaptowana na potrzeby, swoją drogą w dalszym ciągu funkcjonującej, szkoły podstawowej.

Choć pierwotny układ pomieszczeń uległ prawdopodobnie nieodwracalnemu zatarciu, w 1980 roku posiadłość wpisano na listę zabytków chronionych. Obecnie uznawana jest za jedną z najpiękniejszych neogotyckich budowli, a o słuszności tego twierdzenia najlepiej przekonać się spoglądając na Pałac w Mysłakowicach z lotu ptaka.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Mysłakowice i okolica

Pałac w Mysłakowicach - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Agat
    Agat 2014-12-16 o 12:58

    Przepiękny obiekt, który jest w tak dobrej kondycji dzięki zaangażowaniu wyjątkowych ludzi z pasją , znajomością historii i z szacunkiem do tego co stare i piękne . Zazdroszczę uczniom , którzy mają przyjemność uczyć się w tej szkole . Bardzo dobry pomysł z tym filmikiem .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...