Pałac w Młochowie

Pałac w Młochowie, niewielkiej miejscowości leżącej 30 kilometrów od centrum Warszawy, został wzniesiony u progu XIX wieku. Rezydencję zbudowano na polecenie arystokraty z rodu Sobolewskich, do których należał wówczas Młochów.

Powstająca w latach 1804-1810 posiadłość nie bez powodu określana jest mianem perły doby klasycyzmu. Autorem projektu pałacu był Jakub Kubicki, uczeń słynnego Domenico Merliniego, należący do grona najwybitniejszych architektów tamtej epoki.

Przez kolejne sto lat rezydencja kilkakrotnie zmieniała swoich właścicieli. Z biegiem czasu dwór zaczął pełnić funkcję letniej posiadłości, w związku z czym jego terenie nie prowadzono żadnych istotnych modernizacji.

Podczas pierwszej i drugiej wojny światowej pałac był przejmowany kolejno przez wojska rosyjskie i niemieckie. W 1947 roku wnętrza rezydencji zaadaptowano na potrzeby przedszkola oraz domu dla sierot. Następna dekada upłynęła pod znakiem gruntownego remontu. Po zakończeniu prac posiadłość trafiała w ręce polskich instytucji badawczych.

Po opuszczeniu zabytkowych murów przez ostatniego użytkownika, Instytut Hodowli i Aklimatyzacji Roślin, pałac zaczął stopniowo popadać w ruinę. Kilka lat temu dawną świetność odzyskał otaczający rezydencję park krajobrazowy. Teraz kompleksowej rewitalizacji ma zostać poddana również XIX-wieczna posiadłość.

Spoglądając na Pałac w Młochowie z lotu ptaka możemy przekonać się dlaczego, mimo wielu lat zaniedbań, dwór w dalszym ciągu zachwyca miłośników historii i architektury. Nie dziwi zatem, że z planowaną inwestycją wiązane są tak wielkie nadzieje.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Młochów i okolica

Pałac w Młochowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...