Pałac w Kozłówce

Pałac w Kozłówce, niewielkiej wsi leżącej 30 kilometrów do Lublina, bez wątpienia wyróżnia miejscowość na mapie regionu. Początki rezydencji sięgają pierwszej połowy XVIII wieku.

Pałac został wzniesiony w 1742 roku przez Michała Bielińskiego, wojewodę chełmińskiego, według projektu włoskiego architekta, Józefa Fontany. Choć posiadłość z pewnością była dumą swego właściciela, na lata swojej świetności musiała poczekać jeszcze ponad 150 lat.

W 1799 roku pałac trafił w ręce szlacheckiej rodziny Zamoyskich. W 1903 roku hrabia Konstanty Zamoyski postanowił założyć w tym miejscu ordynację, natomiast z samej rezydencji zamierzał uczynić jedną z najbardziej reprezentacyjnych siedzib magnackich.

Modernizacja trwała do 1914 roku, a jej efekt możemy podziwiać również współcześnie. We wnętrzach posiadłości do dziś zachował się oryginalny wystrój z przełomu XIX i XX wieku, co jest rzadkością, nawet w skali europejskiej. Jak to możliwe, skoro wiele tego typu budowli niemal doszczętnie zniszczono podczas drugiej wojny światowej?

Zgodnie z przekazywaną z pokolenia na pokolenie historią, radziecki oficer, który dotarł do Kozłówki w 1944 roku, był pod takim wrażeniem pałacu, że nie chciał dopuścić do jego dewastacji. Zabronił wejścia do rezydencji swoim żołnierzom, dzięki czemu setki drogocennych obrazów, książek i starodruków, ekskluzywne meble czy rzeźbione zegary w dalszym ciągu zachwycają gości posiadłości. Szczególną uwagę przykuwa marmurowy kominek, który jest kopią kominka znajdującego się w Wersalu.

Po zakończeniu działań wojennych pałac stał się własnością państwa i pełnił funkcję składnicy muzealnej. Niemniej w tym czasie dał się też poznać szerszej publiczności. W 1972 roku w zabytkowych komnatach kręcono sceny znanej i popularnej komedii Stanisława Barei "Poszukiwany, poszukiwana".

U schyłku lat 70. ubiegłego stulecia w rezydencji utworzono muzeum, które od 1992 roku nosi nazwę Muzeum Zamoyskich. Na terenie posiadłości znajduje się także piękna kaplica, również będąca owocem inspiracji architekturą Wersalu, ogród w stylu francuskim oraz dawna powozownia, w której utworzono Galerię Sztuki Socrealizmu.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kozłówka i okolica

Pałac w Kozłówce - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...