Pałac w Karpnikach

Pałac w Karpnikach to doskonały przykład na to, jak można tchnąć nowe życie w średniowieczne mury, których przyszłość, po długim okresie dewastacji, zdecydowanie nie rysowała się w kolorowych barwach.

Ale zacznijmy od początku. Zamek w Karpnikach, niewielkiej wsi leżącej nieopodal Jeleniej Góry, u stóp Gór Sokolich, wzniesiono prawdopodobnie u progu XV wieku. Jednak jeszcze w tym samym, bardzo niespokojnym stuleciu został zniszczony i zastąpiony nową budowlą o typowo warownym charakterze.

Przez kolejne niemal 400 lat pałac zmieniał swych właścicieli, którymi zazwyczaj stawali się członkowie znamienitych rodów. W tym czasie dokonano kilku istotnych przekształceń, w wyniku których twierdza otrzymała cechy stylu renesansowego.

W 1822 roku karpnicki majątek sprzedano księciu Wilhelmowi Pruskiemu, który był młodszym bratem króla Fryderyka Wilhelma III. Posiadłość przeszła wówczas gruntowną modernizację, która w znacznym stopniu wpłynęła na jej obecny wygląd.

Zamek, pełniący funkcję letniej rezydencji, imponował neogotycką architekturą i romantycznym charakterem, choć nie został całkowicie pozbawiony elementów obronnych. Natomiast wokół pałacu powstał piękny park krajobrazowy, który do dziś jest idealnym miejscem do spacerów malowniczymi alejkami.

Podczas drugiej wojny światowej w zamku, w którym wcześniej tętniło życie towarzyskie, znajdowała się składnica muzealna. Po jej zakończeniu w obiekcie mieścił się Uniwersytet Ludowy, a następnie Dom Pomocy Społecznej dla Dzieci, mimo że pierwsze po wojnie prace zabezpieczające przeprowadzono dopiero w latach 60.

W kolejnej odsłonie pałac miał się zaprezentować jako ośrodek wypoczynkowy, ale ze względu na systematycznie pogarszający się stan techniczny budynku, zaniechano tych planów, a niegdysiejszą rezydencję ostatecznie opuszczono.

Od tego momentu zamek sukcesywnie popadał w ruinę, a dzieła, na szczęście bez powodzenia, za wszelką cenę chcieli dopełnić złodzieje, których skusił renesansowy portal bramny. W 2009 roku pałac znalazł się w rękach prywatnego inwestora, którego celem było przywrócenie budowli jej dawnej świetności.

Pięć lat i kilkadziesiąt milionów złotych później osiągnięto zamierzony efekt, o czym możemy przekonać się oglądając Pałac w Karpnikach filmowany z drona. Zamek zachwyca stylową aranżacją, znakomicie odtworzonymi detalami architektonicznymi i iście królewskim wyposażeniem. W zabytkowych wnętrzach funkcjonuje elegancki hotel i restauracja, a zwiedzającym udostępniony jest dziedziniec oraz park.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Karpniki i okolica

Pałac w Karpnikach - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Tubylec
    Tubylec 2015-01-06 o 14:47

    Witam chyba mamy błąd w tytule. To nie jest Pałac tylko Zamek w Karpnikach. Jakby nie było ranga obiektu między pałacem a zamkiem jest inna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...