Pałac w Kamieniu Śląskim
Zobacz też:
Kamień Śląski to mała miejscowość w województwie opolskim, po raz pierwszy wzmiankowana na początku XII wieku. Do najważniejszych zabytków Kamienia Śląskiego, rozsławiających miejscowość wśród polskich i zagranicznych turystów, należy barokowy pałac, którego historia jest ściśle związana z kultem św. Jacka.
Jak głosi legenda, w 1183 roku w jednej z komnat dawnego zamku w Kamieniu Śląskim przyszedł na świat Jacek (Hiacynt) Odrowąż - dominikanin, misjonarz, kaznodzieja, późniejszy święty i chluba rodu Odrowążów, który znany był ze swojej pokory, łagodności, miłości i pobożności. Jacek Odrowąż zmarł w sierpniu 1257 roku w Krakowie, jednak pamięć o licznych dokonanych przez niego cudach była starannie pielęgnowana przez kamieniecką ludność. Kult Jacka Odrowąża w regionie jeszcze się nasilił, gdy w 1594 roku papież Klemens VIII wyniósł go do grona świętych.
Do miejsca narodzin świętego zaczęli przyjeżdżać pielgrzymi, natomiast historyczną komnatę, w której Jacek Odrowąż przyszedł na świat, przebudowano na kaplicę. W 1595 roku renesansowy dwór ze słynną komnatą stał się własnością Jana von Beessa, a następnie rodu Rokowyskich, którzy przekształcili ją w włoską willę. Około 1660 roku posiadłość trafiła w ręce Balcara Larischa - przedstawiciela znamienitego rodu szlacheckiego wywodzącego się z Irlandii, któremu Kamień Śląski zawdzięcza okres swojej największej świetności. Nowi właściciele przebudowali obiekt w barokowy pałac, a w jego wieży utworzyli kaplicę poświęconą św. Jackowi.
W 1779 roku po bezpotomnej śmierci Karola Ludwika von Larisch, panią w pałacu została wdowa Zofia, przedstawicielka rodu Strachwitzów, z inicjatywy której w kaplicy św. Jacka przeprowadzono prace renowacyjne. Zofia nie miała dzieci, więc swoje dobra przekazała bratu Ernestowi, jednak z zastrzeżeniem, by przekazał je temu dziecku z rodu, które będzie nosiło imię świętego patrona.
Zgodnie z wolą Zofii, w pierwszej połowie XIX wieku panowanie w Kamieniu Śląskim objął hrabia Hiacynt von Strachwitz. Nowi właściciele przebudowali pałac według projektu znanego wrocławskiego architekta Karla Lüdeckego, a z okazji 600-lecia urodzin św. Jacka - odrestaurowali również kaplicę.
Strachwitzowie mieszkali w Kamieniu Śląskim do końca II wojny światowej, w czasie której rezydencję częściowo przekształcono w szpital wojskowy. Jednak zbliżające się wojska Armii Czerwonej wymusiły ewakuację szpitala, pałac opuścili także przedstawiciele rodu von Strachwitz. Sowieci wkroczyli do Kamienia Śląskiego 22 stycznia 1945 roku, gdzie zastali urządzoną z przepychem posiadłość i bibliotekę wypełnioną po brzegi cennymi rękopisami. Do niedawna imponująca rezydencja została splądrowana i zniszczona, nie oszczędzono też kaplicy św. Jacka.
Po wojnie w zniszczonym, lecz wciąż nadającym się do zamieszkania pałacu, utworzono dom dziecka, zaś w 1958 roku na znajdujące się w pobliżu lotnisko wrócili Rosjanie. Majątek w Kamieniu Śląskim został zmilitaryzowany, a niegdysiejsze pałacowe komnaty przeznaczono na mieszkania dla wojska. Niestety w 1970 roku posiadłość została najpierw zniszczona, a następnie podpalona. W 1990 roku ruiny dawniej budzącej podziw rezydencji przekazano Diecezji Opolskiej.
Obecnie w odrestaurowanym pałacu mieści się sanktuarium św. Jacka oraz Centrum Kultury i Nauki Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Opolskiego. Natomiast ostatniego właściciela pałacu, hrabiego Hiacynta, zgodnie z jego wolą pochowano na cmentarzu w Kamieniu Śląskim.
Pałac w Kamieniu Śląskim - lokalizacja obiektu na mapie
Ostatnio dodane miejsca:
Zamek w Lublinie
Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...
Pałac w Tyczynie
Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...
Zamek w Sandomierzu
Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...
Rynek w Rzeszowie
Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.
Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...
Bastion VII Twierdzy Zamość
Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...
Pałac Sieniawa
Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...
Dodaj komentarz