Pałac w Jędrzejowie

Pałac w Jędrzejowie bez wahania można włączyć do grona najciekawszych budowli zabytkowych, ukrytych w urokliwych zakątkach województwa opolskiego.

Jędrzejów to niewielka wieś, która, jak przypuszczają badacze, niegdyś należała do zakonu krzyżackiego. Jednak z uwagi na fakt, że pierwsze podania dotyczące właścicieli miejscowości datowane są na XVIII wiek, nie jest to w pełni potwierdzona informacja.

Istniejąca wówczas osada była częścią majątku rodziny von Gilgenheim, na polecenie której, prawdopodobnie jeszcze w XVII wieku, wzniesiono tu pierwotną rezydencję. Posiadłość została rozbudowana pod koniec XIX wieku, kiedy to Jędrzejów znajdował się w rękach rodu von Francken-Sierstorpff.

To właśnie dzięki przeprowadzonej w latach 1882-1883 gruntownej modernizacji, pałac wyróżnia się na tle innych obiektów tego typu w regionie. Jego wyjątkowy charakter jest wynikiem umiejętnego, choć niecodziennego w tamtym okresie, połączenia elementów neogotyku angielskiego z detalami neogotyku francuskiego i niemieckiego.

W niektórych źródłach przybliżających dzieje rezydencji, możemy znaleźć wzmianki o groźnym pożarze, który strawił cenne obrazy, wytworne wyposażenie i wiele innych wartościowych przedmiotów. Niemniej, byłoby to jedyne wydarzenie, które zapisało się czarnymi zgłoskami na kartach historii posiadłości, ponieważ podczas drugiej wojny światowej pałac praktycznie uniknął jakichkolwiek zniszczeń.

Obecnie w dawnej rezydencji funkcjonuje Dom Pomocy Społecznej, w związku z czym nie jest ona udostępniona zwiedzającym. Turystom pozostają relaksujące spacery w rozległym, otaczającym posiadłość parku oraz, będący doskonałą rekompensatą, widok Pałacu w Jędrzejowie z lotu ptaka.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Jędrzejów i okolica

Pałac w Jędrzejowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...