Pałac w Bożkowie

Pałac w Bożkowie został wzniesiony w XVI wieku. Przez kilka stuleci był prawdziwą ozdobą i dumą tej niewielkiej dolnośląskiej wsi. Jednak niedługo o jego dawnej świetności mogą przypominać już tylko archiwalne fotografie.

Dzieje rezydencji sięgają prawdopodobnie 1520 roku. Inicjatorami budowy, a zarazem pierwszymi właścicielami renesansowego wówczas pałacu, była rodzina von Raueck. Następnie znajdował się on w posiadaniu cesarskiego lekarza, zakonu jezuitów oraz niemieckiego arystokraty.

Po jego bezdzietnej śmierci dwór trafił w ręce rodu von Magnis, którym zawdzięczamy jego obecny wygląd. W 1871 roku odbudowali oni zniszczony w wyniku pożaru pałac i nadali mu cechy stylu barokowo-klasycystycznego. Do tej pory jego historia była pisana pięknymi zgłoskami, o czym świadczą choćby udokumentowane wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych czy królów Prus.

Dobra passa trwała także po drugiej wojnie światowej, nawet gdy podjęto decyzję o przystosowaniu budynku do potrzeb szkoły rolniczej. Jej dyrektor dokładał wszelkich starań, by ochronić go przed dewastacją przez uczniów, więc jeszcze pod koniec XX wieku zachwycał tak, jak w momencie powstania.

Po zamknięciu placówki miał rozpocząć się nowy, złoty okres dla posiadłości, którą interesowali się kolejno szwedzcy, irlandzcy i polscy inwestorzy. Niestety, składane przez nich obietnice generalnego remontu i rewitalizacji obiektu oraz utworzenia na jego terenie luksusowego hotelu nie znalazły pokrycia w rzeczywistości.

W ramach ciekawostki warto dodać, że żądne sensacji lokalne media donosiły, jakoby rezydencja skusiła samego księcia Karola, ale tę plotkę ostatecznie zdementowano.

Pałac w Bożkowie filmowany z drona zdaje się utrzymywać w jeszcze całkiem niezłym stanie. Ale gdy zajrzymy do niegdyś wytwornych wnętrz, okazuje się, że to dość złudne wrażenie. Posiadłość sukcesywnie popada w ruinę, a wątpliwego dzieła swego czasu chcieli dopełnić złodzieje, których łupem padły cenne obrazy i rzeźby.

W ubiegłym roku znów pojawiły się głosy, że zabytkowy pałac ma ponownie zmienić właściciela. Kto wie, może tym razem jego metamorfoza przybierze realną postać.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Bożków i okolica

Pałac w Bożkowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *



Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...