Pałac Sulisław

Pałac w Sulisławiu jest bez wątpienia prawdziwą perełką województwa opolskiego. Doskonałym tego potwierdzeniem jest między innymi fakt, że przez jedną z autorek regionalnych przewodników został porównany do rezydencji rodem z baśni.

Dzieje miejscowości sięgają jeszcze średniowiecza i są ściśle powiązane z działalnością Zakonu Templariuszy, którzy w pobliskiej Oleśnicy Małej założyli pierwszą na Śląsku komandorię. W analogicznym okresie w Sulisławiu miał powstać majątek ziemski, który prawdopodobnie był zalążkiem dworskiej posiadłości, wzmiankowanej w 1688 roku.

Dwieście lat później, po kilku zmianach właścicieli sulisławskich dóbr, pałac znalazł się w rękach Hansa Karla Grafa von Schaffgotscha. Choć wydaje się to naturalną koleją rzeczy, historia, wyjaśniająca w jaki sposób do tego doszło, brzmi jak bajkowa opowieść.

Matka młodego hrabiego, Joanna, urodziła się w ubogiej rodzinie. Szczęśliwym zrządzeniem losu jako dziecko trafiła pod opiekę zamożnego przemysłowca, który najwyraźniej darzył ją ogromną sympatią. Gdy umierał, sześcioletnią wówczas dziewczynkę uczynił swoją główną spadkobierczynią, a tym samym milionerką.

Odziedziczona w dzieciństwie fortuna nie zmieniła Joanny. Dzięki wstawiennictwu otrzymała od króla Prus stosowne tytuły, po czym wyszła za mąż za hrabiego Hansa Ulricha von Schaffgotscha, przedstawiciela znamienitego rodu, z którym zamieszkała w pięknej rezydencji w leżących nieopodal Kopicach. W 1888 roku nabyła dwór w Sulisławiu i przekazała swemu synowi, który spędził w nim następne 20 lat.

W tym czasie posiadłość zyskała swój neogotycki wygląd, w związku z czym właśnie XIX wiek jest często podawany jako data jej powstania. W 1909 roku pałac wydzierżawiono, a w 1919 roku sprzedano majętnej rodzinie von Francken-Sierstorpff. Po drugiej wojnie światowej rezydencję przejęła administracja państwowa, a w 1978 roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych, które przekształciło ją w sanatorium dla milicjantów.

U progu nowego tysiąclecia zabytkowy dwór opuszczono. W 2006 roku zainteresował się nim prywatny inwestor, po czym poddał gruntownej rewitalizacji. W 2012 roku w posiadłości otwarto luksusowy hotel, natomiast sam obiekt odzyskał dawny blask i wyjątkowy charakter. A o słuszności porównania go do baśniowych rezydencji najlepiej przekonać się spoglądając na Pałac w Sulisławiu z lotu ptaka.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Sulisław i okolica

Pałac Sulisław - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...