Pałac Radziejowice

Radziejowice to niewielka, ale bardzo malownicza miejscowość położona w południowo-zachodniej części Mazowsza. W XV wieku w otoczeniu dawnej Puszczy Jaktorowskiej, nad rzeczką Pisią Gągoliną zbudowano reprezentacyjną siedzibę rodu Radziejowskich.

Pierwszym właścicielem tutejszych dóbr ziemskich był Andrzej, protoplasta rodu Radziejowskich, który za panowania Zygmunta Starego został wojewodą płockim. Jednak najsławniejszym z rodu był Stanisław Radziejowski, który mógł pochwalić się niezwykle rozległym majątkiem. Jego pierwsza żona była blisko spokrewniona z Janem III Sobieskim, natomiast dzięki drugiemu małżeństwu stał się członkiem magnaterii litewsko-ruskiej.

Za jego panowania Radziejowice stale się rozwijały. Na polecenie Stanisława rozbudowano wieżę i wzniesiono pałac, znacznie większy niż obecny. W posiadłości regularnie odbywały się huczne uroczystości i przyjęcia, na których bywał nawet sam Zygmunt III Waza.

Ważną rolę w historii rezydencji odegrał również prymas Michał Radziejowski, któremu zawdzięczamy ostateczny kształt posiadłości w Radziejowicach. Po śmierci Michała majątek odziedziczyli jego siostrzeńcy, którzy w połowie XVIII wieku postanowili go sprzedać.

Jednymi z właścicieli pałacu była rodzina Krasińskich, która sukcesywnie go upiększała. Zatrudnili oni architekta Jakuba Kubickiego, pod kierunkiem którego posiadłość zyskała klasycystyczny wygląd, a wokół rezydencji utworzono piękny park w stylu angielskim.

Gośćmi Krasińskich, którzy chcieli uczynić z Radziejowic intelektualny i kulturalny salon Warszawy, byli między innymi Narcyza Żmichowska, Wiktor Gomulicki, Wojciech i Juliusz Kossakowie, Lucjan Rydel, Jarosław Iwaszkiewicz, Henryk Sienkiewicz i Józef Chełmoński.

W czasie drugiej wojny światowej w pałacu funkcjonował szpital dla żołnierzy niemieckich. W 1945 roku Radziejowice przekazano Gminnej Radzie Narodowej, a następnie przejęło je Ministerstwo Kultury. Od 1965 roku rezydencja funkcjonuje jako Dom Pracy Twórczej. Mieści się tu też największa w Polsce wystawa dzieł Józefa Chełmońskiego, a ponadto organizowane są liczne spektakle teatralne, wystawy, warsztaty, plenery oraz koncerty.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Radziejowice i okolica

Pałac Radziejowice - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...