Pałac Paulinum

Pałac Paulinum, usytuowany na obrzeżach Jeleniej Góry, w porównaniu do większości zabytkowych rezydencji na Dolnym Śląsku został wzniesiony stosunkowo niedawno.

Imponującą posiadłość, zachwycającą magnacką stylistyką i renesansową architekturą, ukończono w 1872 roku. Na kartach historii dworu nie znajdziemy wielu dramatycznych momentów, ale bywały chwile, gdy jego przyszłość stawała pod znakiem zapytania.

Inicjatorem budowy pałacu na jeleniogórskiej Górze Krzyżowej, a zarazem jego pierwszym właścicielem, był zamożny producent płótna Richard von Kramst. W 1906 roku okazałą rezydencję nabył Oskar Carlo, należący do elitarnego grona najbogatszych przemysłowców na Śląsku, i zmodernizował ją w duchu eklektyzmu.

Przed drugą wojną światową pojawiły się całkiem realne podstawy, by obawiać się o los posiadłości. Spadkobiercy Oskara Carlo sprzedali dwór Niemieckiemu Frontowi Pracy, który przekształcił ją w centrum szkoleniowe NSDAP.

Po zakończeniu konfliktu pałac pełnił funkcję regionalnej składnicy dzieł sztuki, a następnie został przekształcony w Dom Pracy Twórczej Warszawskiego Towarzystwa Naukowego i Uniwersytetu Warszawskiego. Jednak w 1952 roku na terenie wokół rezydencji, która trafiła wówczas w ręce wojska, utworzono koszary, natomiast w zabytkowych murach powstało kasyno oficerskie.

Przez pół wieku obiekt był niedostępny dla turystów i nikt nie umiał odpowiedzieć na pytanie, czy jeszcze zmieni swoje przeznaczenie. Wszelkie wątpliwości rozwiał prywatny inwestor, który w 2002 roku kupił posiadłość i poddał gruntownej rewitalizacji.

Jej efekt możemy podziwiać spoglądając na Pałac Paulinum z lotu ptaka. Obecnie w niegdysiejszej rezydencji mieści się ekskluzywny hotel z restauracją, a sam pałac znów stał się prawdziwą ozdobą i perłą Jeleniej Góry.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Jelenia Góra i okolica

Pałac Paulinum - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *



Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...