Pałac Miłków

Pałac w Miłkowie, dolnośląskiej wsi leżącej kilka kilometrów od Karpacza, powstał w XVIII wieku, ale pierwsze karty jego historii zapisano ponad sto lat wcześniej.

W tym czasie okoliczne majątki ziemskie należały do hrabiego Heinricha von Zierotina, na polecenie którego w 1667 roku wzniesiono barokowy dwór. Jednak już w 1768 roku posiadłość uległa poważnym zniszczeniom na skutek pożaru.

Odbudowy pałacu podjął się hrabia von Lodron, ówczesny właściciel dóbr miłkowskich. Rezydencja, którą ukończono prawdopodobnie w 1778 roku, otrzymała cechy stylu klasycystycznego, a teren wokół zaczął zdobić rozległy, malowniczy park.

Po śmierci hrabiego posiadłość trafiła w ręce jego małżonki. Hrabina von Lodron, wywodząca się z rodu Waldsteinów, była niezwykle intrygującą kobietą, choć podobno uchodziła za niezbyt sympatyczną. Dała się poznać głównie jako pasjonatka zielarstwa, ziołolecznictwa i alchemii, ale w XVIII wieku takie zainteresowania nie były niczym zaskakującym, zwłaszcza w Miłkowie oraz pobliskim Karpaczu.

Zdumiewały dopiero jej rzekome osiągnięcia, wśród których wymieniano wynalezienie eliksiru młodości oraz udaną próbę spreparowania eliksiru nieśmiertelności. Te doniesienia szybko stały się podstawą, by domniemywać, że hrabina tak naprawdę nigdy nie umarła i dostąpiła życia wiecznego, co przez stulecia urosło do rangi legendy.

W XIX wieku pałac nabył hrabia von Matuschka, który wprowadził zmiany w wystroju wnętrz, a następnie rodzina von Schmettau, zajmująca rezydencję do drugiej wojny światowej. Posiadłość nie doznała dużego uszczerbku w wyniku działań zbrojnych, dzięki czemu po ich zakończeniu służyła jako dom opieki oraz ośrodek wypoczynkowy. Z kolei budynki folwarczne zostały przejęte przez Państwowe Gospodarstwo Rolne.

W ostatniej dekadzie XX wieku zabytkowym dworem zainteresował się prywatny inwestor. Kompleksowe prace rewitalizacyjne pomogły przywrócić dawną świetność obiektu, a najlepszym tego dowodem jest widok Pałacu w Miłkowie z lotu ptaka. Obecnie w rezydencji funkcjonuje stylowy i elegancki hotel z restauracją, natomiast plan rozwoju obejmuje również utworzenie basenu, centrum SPA i wielu innych atrakcji.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Miłków i okolica

Pałac Miłków - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...