Pałac Łomnica

Pałac w Łomnicy, wsi leżącej kilka kilometrów od Jeleniej Góry, w swej pierwotnej postaci powstał w drugiej połowie XVII wieku. Już w 1720 roku dwór przekształcono w barokową rezydencję, zwaną Dużym Pałacem, natomiast w 1804 roku na terenie posiadłości wzniesiono kolejny budynek mieszkalny, określany mianem Małego Pałacu.

Na przestrzeni dziejów pałac znajdował się głównie w rękach arystokratycznych rodów oraz zamożnych przedsiębiorców, ale niektórzy z nich trwale zapisali się na kartach historii regionu. Wśród nich należy wymienić przede wszystkim Christiana Menzela, bogatego kupca, który wspierał budowę kościołów w Łomnicy i Jeleniej Górze.

W 1835 roku rezydencję nabył pruski ambasador Carl Gustav Ernst von Küster, który następnie zainicjował jedną z najistotniejszych modernizacji posiadłości. Pałac był własnością szlacheckiej rodziny aż do końca drugiej wojny światowej, ale nie minie pół wieku, jak jej potomkowie powrócą na łomnickie ziemie.

Po 1945 roku niegdyś wytworne wnętrza zaadaptowano na potrzeby szkoły, która funkcjonowała w tym miejscu do późnych lat 70. Przez kilka dekad nie prowadzono właściwie żadnych prac remontowych, więc stan techniczny rezydencji stale się pogarszał. Ostatecznie placówkę zamknięto, a posiadłość pozostawiono na pastwę losu.

W 1986 roku von Küsterowie odwiedzili Kotlinę Jeleniogórską, lecz ich oczom ukazał się zdewastowany i popadający w ruinę pałac. Jednak to nie zniechęciło Ulricha i Elisabeth von Küster. W 1991 roku, na wieść o wystawieniu obiektu na sprzedaż, zrezygnowali z życia w Berlinie i przyjechali do Polski, by uratować zabytkowy dwór.

Przywrócenie budowli dawnej świetności trwało czternaście długich lat i wymagało wielu poświęceń. Jak wspominała Elisabeth von Küster w udzielonym w 2010 roku wywiadzie, przez pewien czas wszystko przeliczali na belki stropowe i worki z cementem, a chcąc podreperować budżet sprzedali nawet porcelanową zastawę ślubną.

Osiągnięty efekt, szczególnie gdy spojrzymy na Pałac w Łomnicy z lotu ptaka, jest naprawdę zachwycający. Duży Pałac jest udostępniony zwiedzającym, a w Małym Pałacu mieści się stylowy hotel z restauracją. Kompleks tworzy ponadto zrewitalizowany park oraz zespół folwarczny, również poddany renowacji.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Łomnica i okolica

Pałac Łomnica - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...