Pałac Kultury i Nauki w Warszawie

Pałac Kultury i Nauki bez wątpienia można określić symbolem Warszawy, który jednocześnie jest jedną z najcenniejszych atrakcji turystycznych stolicy naszego kraju.

Budowa Pałacu Kultury i Nauki trwała 3 lata i została ukończona w 1955 roku. Od tego czasu z dumą zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najwyższych budynków w Polsce, osiągając całkowitą wysokość 237 metrów.

Pałac Kultury i Nauki od początku swego istnienia budzi wiele emocji wśród mieszkańców Warszawy. Ich źródłem jest przede wszystkim fakt, że budowla została wzniesiona jako dar narodu radzieckiego dla narodu polskiego, a pomysłodawcą przedsięwzięcia był Józef Stalin.

Niewiele osób jednak wie, że autor projektu, Lew Rudniew, znany jako przedstawiciel socrealizmu, chciał, by architektura budynku hołdowała nie sztuce radzieckiej, a polskiej. Aspiracje zaprowadziły go między innymi do Krakowa, Zamościa i Torunia, czyli miast słynących ze swej historycznej zabudowy, co zaowocowało stworzeniem kilku koncepcji architektonicznych.

W kolejnych latach to Pałac Kultury i Nauki stał się inspiracją, zwłaszcza dla twórców filmów. Imponujący wieżowiec możemy zobaczyć w Małej apokalipsie Tadeusza Konwickiego, Rozmowach kontrolowanych Sylwestra Chęcińskiego, popularnym Misiu Stanisława Barei, a nawet w jednej z japońskich animacji.

Obecnie w Pałacu Kultury i Nauki swoją siedzibę ma wiele firm, instytucji użyteczności publicznej oraz instytucji naukowych. W wieżowcu znajduje się Muzeum Techniki, Muzeum Ewolucji, Pałac Młodzieży oraz słynna Sala Kongresowa, w której organizowane są najważniejsze uroczystości, gale i wydarzenia kulturalne.

Natomiast na utworzonym na 30. piętrze tarasie widokowym możemy spotkać turystów niemal z całego świata, podziwiających wspaniałą panoramę Warszawy.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Warszawa i okolica

Pałac Kultury i Nauki w Warszawie - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • mariaciolek
    mariaciolek 2015-04-07 o 18:01

    Chwali się i gratuluje dziękuje bo tylko tak mogę wyrazić swoją opinię

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...