Pałac Brunów

Brunów to niewielka miejscowość w województwie dolnośląskim, leżąca zaledwie kilka kilometrów od Lwówka Śląskiego. Jej wizytówką jest zabytkowy pałac, którego historia sięga połowy XVIII wieku.

Pierwsza wzmianka dotycząca dworu w Brunowie pochodzi z XV wieku. Istniejąca wówczas budowla obronna w formie wieży rycerskiej należała do śląskiego rodu Zedlitz, w rękach którego pozostawała do 1740 roku. Kolejnym właścicielem majątku w Brunowie był Bernard von Schmettau, który przebudował obiekt w dwupiętrowy, barokowy pałac, a także założył folwark i dwór dla zarządcy posiadłości.

W 1787 roku pałac sprzedano Krzysztofowi i Erneście von Schweinitz, jednak niewiele później został on zniszczony przez pożar. Schweinitzowie podjęli się odbudowy posiadłości w stylu neobarokowym, która zakończyła się w 1789 roku.

Na przestrzeni kolejnych dziesięcioleci na terenie zespołu pałacowego wzniesiono też stajnię z powozownią, park z kaplicą, fontannę, kordegardę oraz młyn wodny. W latach 1900-1901 posiadłość ponownie przebudowano, tym razem w stylu klasycystycznym.

Od 1933 roku w rezydencji mieściła się szkoła sportowa Hitlerjugend, a pod koniec drugiej wojny światowej - ośrodek szkoleniowy Volkssturmu. Po zakończeniu działań wojennych pałac oraz okoliczne zabudowania ograbiono i częściowo zniszczono.

Po przejęciu posiadłości przez Skarb Państwa, została ona zabezpieczona i zaadaptowana na potrzeby ośrodka kolonijnego. Obecnie w odrestaurowanym pałacu znajduje się elegancki hotel z restauracją, kompleksem SPA i licznymi atrakcjami.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Brunów i okolica

Pałac Brunów - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...