Opactwo Cystersów w Lubiążu

Opactwo Cystersów w Lubiążu, niewielkiej miejscowości w województwie dolnośląskim, jest jednym z najważniejszych zabytków tej klasy w Europie, a zarazem największym opactwem cysterskim na świecie. O klasie obiektu świadczy również fakt, iż jest on określany mianem arcydzieła śląskiego baroku.

W skład imponującego kompleksu wchodzą bazylika Wniebowzięcia NMP, klasztor, pałac opatów, pomocniczy kościół św. Jakuba oraz zabudowania gospodarcze. Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny wzniesiono w XIV wieku na pozostałościach XII-wiecznej romańskiej świątyni. Swój obecny wygląd uzyskał pod koniec XVII wieku, kiedy to pod kierownictwem Matthiasa Steinla dokonano jego przebudowy w stylu barokowym.

W pierwszej połowie XIII wieku prowadzono jeszcze prace zdobnicze, w których uczestniczyli znamienici artyści tej epoki. Niemiecki malarz Felix Anton Scheffler wykonał polichromie i większość fresków refektarza, a Christian Bentum, artysta z Holandii, ozdobił bibliotekę klasztorną i wykonał plafon w głównej sali reprezentacyjnej pałacu - Sali Książęcej. W tym samym pomieszczeniu znalazły się też dzieła niemieckiego rzeźbiarza Franza Mangoldta, który stworzył także zespół posągów do założonego przez opata Freibergera ogrodu.

Niestety jeszcze w tym samym stuleciu zakończył się okres największej świetności klasztoru, gdy po latach władania Śląskiem przez cesarzy austriackich w 1740 roku tereny te zdobyli Prusacy. W 1810 roku pruski król przywłaszczył sobie dobra zakonu, zniszczonych zostało sporo zabytków, przepadły zasoby cysterskiej biblioteki, a w klasztorze urządzono szpital.

W czasie drugiej wojny światowej cały pocysterski kompleks został całkowicie ogołocony przez Niemców. Dzieła zniszczenia dokonali Rosjanie, którzy splądrowali oraz rozgrabili znajdujące się pod kościołem krypty, w których do dziś spoczywa 98 zmumifikowanych ciał książąt, opatów oraz zasłużonych zakonników cysterskich.

Mumie porozrzucali po posadzce, przez co historycy i archeolodzy nie byli w stanie określić, do kogo należą dane szczątki - rozpoznano jedynie mumię Michaela Leopolda Willmanna. Wojsko radzieckie stacjonowało w Lubiążu do 1948 roku. Później w klasztorze urządzono szpital psychiatryczny dla czerwonoarmistów, natomiast od 1950 roku w pomieszczeniach klasztornych składowano książki i zbiory muzealne.

Od 1989 roku na terenie zespołu klasztornego prowadzone były kompleksowe prace renowacyjne. W 1996 roku zwiedzającym udostępniono imponującą Salę Książęcą, uważaną za jeden z najwybitniejszych zabytków śląskiego baroku. Obecnie w dawnym opactwie odbywają się liczne imprezy kulturalne, festiwale oraz wystawy historyczne.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Lubiąż i okolica

Opactwo Cystersów w Lubiążu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...