Ogród Zoologiczny w Warszawie
Zobacz też:
Mimo że pierwsze prywatne zwierzyńce i menażerie na terenie dzisiejszej Warszawy powstawały jeszcze w XVII wieku, decyzja o utworzeniu Miejskiego Ogrodu Zoologicznego zapadła dopiero w 1927 roku. Uroczyste otwarcie kompleksu miało miejsce kilka miesięcy później, wczesną wiosną 1928 roku, co czyni go piątym najstarszym obiektem tego typu w Polsce.
Początkowo warszawskie ZOO zajmowało powierzchnię 12 hektarów, które zamieszkiwało około 500 przedstawicieli różnych gatunków zwierząt. Na przestrzeni lat powierzchnia Ogrodu powiększyła się aż trzykrotnie, natomiast liczba okazów ponad siedmiokrotnie.
Obecnie w Ogrodzie Zoologicznym w Warszawie funkcjonuje akwarium, małpiarnia, ptaszarnia, słoniarnia, żyrafiarnia, rekinarium, hipopotamiarnia, insektarium, herpetarium, wybieg australijski i wybieg nosorożców. Fantastyczną atrakcją jest także Baśniowe ZOO, stworzone głównie z myślą o najmłodszych gościach, które stało się domem dla kucyków, osłów, kóz czy owiec.
Warszawski kompleks jest otwarty przez cały rok. Oprócz tradycyjnego zwiedzania, oferuje zajęcia i warsztaty dla dzieci, młodzieży oraz studentów. W ostatnim czasie działalność edukacyjna Ogrodu została rozszerzona o prelekcje, prowadzone przez znanego przyrodnika i podróżnika.
Nie sposób również nie wspomnieć, że wiele zwierząt ze stołecznego ZOO posiada swoich opiekunów. Na przedstawionej liście sponsorów możemy znaleźć szkoły, dziesiątki firm, fundacje, organizacje naukowe, a nawet osoby prywatne.
Dzięki imponującej historii, tworzącej idealny duet z wielopłaszczyznową działalnością, warszawski kompleks został wyróżniony przez EAZA, czyli Europejskie Stowarzyszenie Ogrodów Zoologicznych i Akwariów, skupiające najcenniejsze i najbardziej liczące się ogrody na Starym Kontynencie.
Wizyta w ZOO może być niezapomnianą przygodą, źródłem rozrywki lub relaksu czy znakomitym urozmaiceniem czasu spędzanego w stolicy. Ale zanim ją zaplanujemy, przeznaczmy chwilę na obejrzenie Ogrodu Zoologicznego w Warszawie filmowanego z drona, co z pewnością dodatkowo rozbudzi naszą chęć na bliskie spotkanie z naturą.
Ogród Zoologiczny w Warszawie - lokalizacja obiektu na mapie
Ostatnio dodane miejsca:
Zamek w Lublinie
Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...
Pałac w Tyczynie
Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...
Zamek w Sandomierzu
Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...
Rynek w Rzeszowie
Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.
Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...
Bastion VII Twierdzy Zamość
Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...
Pałac Sieniawa
Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...
Dodaj komentarz