Mysia Wieża w Kruszwicy

Mysia Wieża w Kruszwicy, ceglana, ośmioboczna budowla, usytuowana jest na Półwyspie Rzępowskim, nad jeziorem Gopło. Mysia Wieża już od końca XIX wieku jest główną atrakcją miasta i regionu, bez wątpienia wyróżniającą się na turystycznej mapie Kujaw.

Mysia Wieża w rzeczywistości jest pozostałością po zamku, wzniesionym na polecenie króla Kazimierza Wielkiego. Niemniej warownia, którą zbudowano z myślą o obronie przed Krzyżakami, ostatecznie znalazła się w rękach Szwedów, a następnie, w 1657 roku, zniszczona.

Jedynym ocalałym fragmentem dawnej twierdzy jest właśnie Mysia Wieża. Jej współcześnie obowiązująca nazwa nawiązuje do powszechnie znanej legendy o Popielu, który wraz z rodziną miał zostać zagryziony przez myszy.

Nie sposób jednak nie wspomnieć, że postać legendarnego władcy pojawiała się w podaniach wielu kronikarzy, między innymi Galla Anonima, Wincentego Kadłubka czy Jana Długosza. W związku z tym, historie z Popielem i myszami w rolach głównych, są zwykle postrzegane przez pryzmat symboliki.

Niezależnie od prawdziwej wersji wydarzeń, aura tajemniczości otaczająca Mysią Wieżę doskonale przyciąga turystów z całego kraju. Wielu z nich nie poprzestaje tylko na podziwianiu jej z zewnątrz i decyduje się pokonać 109 schodów, by znaleźć się na szczycie 32-metrowej budowli.

Podczas wędrówki warto zwrócić uwagę, że wnętrze wieży jest okrągłe, co z pewnością zainteresuje zwłaszcza miłośników architektury. Natomiast nagrodą za włożony wysiłek będą roztaczające się z punktu widokowego wspaniałe krajobrazy, które tworzy jezioro Gopło, a w tle również panoramy Inowrocławia, Strzelna i Radziejowa.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kruszwica i okolica

Mysia Wieża w Kruszwicy - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...