Muzeum Nadwiślańskie Oddział Zamek w Janowcu

Zamek w Janowcu, niewielkiej miejscowości leżącej około 60 kilometrów od Lublina, został wzniesiony w pierwszej połowie XVI wieku z inicjatywy Mikołaja Firleja herbu Lewart, hetmana wielkiego koronnego i kasztelana krakowskiego. Warownię jeszcze w tym samym stuleciu rozbudował jego syn Piotr, wojewoda lubelski oraz wnuk Andrzej, za sprawą którego przeobraziła się ona w imponującą renesansową rezydencję.

Pod koniec XVI wieku w posiadanie twierdzy weszli Tarłowie, ród magnacki herbu Topór, a następnie Lubomirscy, ród książęcy herbu Szreniawa bez Krzyża. W 1655 roku wojska szwedzkie zniszczyły i ograbiły posiadłość, jednak Lubomirscy podjęli decyzję o jej odbudowie. W XVIII wieku przeprowadzili również wiele istotnych modernizacji.

Na przestrzeni dziejów zamek jeszcze kilkakrotnie zmieniał właścicieli, co jednak nie uchroniło go przed powolnym upadkiem. W latach 1809-1813 warownię dewastowały oddziały austriackie i rosyjskie. Twierdza ucierpiała także w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej. W 1975 roku rezydencję sprzedano Muzeum w Kazimierzu Dolnym.

W latach 90. ubiegłego stulecia zainicjowano prace konserwacyjne i rewitalizacyjne. Obecnie w zabytkowych murach mieści się Muzeum Nadwiślańskie Oddział Zamek w Janowcu. Kompleks, oprócz dawnej warowni, tworzą XVIII-wieczny dwór przeniesiony ze wsi Moniaki, stodoła i spichlerz z XIX wieku oraz lamus, czyli budynek gospodarczy.

Jednak turystów do zamku przyciąga nie tylko jego ciekawa historia, ale też związana z nim legenda o Czarnej Damie, która ukazuje się w ruinach podczas pełni księżyca. To duch Heleny Lubomirskiej, która zakochała się w służącym swojego ojca. Mimo że rodzice Heleny byli przeciwni temu związkowi, ona nie zamierzała wyrzekać się miłości.

Lubomirscy, choć bardzo kochali córkę, postanowili zamknąć ją w wieży zamkowej. Po kilku miesiącach spędzonych w samotności, Helena popełniła samobójstwo skacząc na dziedziniec, a jej duch do dzisiaj krąży po ruinach rezydencji w czasie pełni księżyca.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Janowiec i okolica

Muzeum Nadwiślańskie Oddział Zamek w Janowcu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...