Kręgi w zbożu w Sławsku Dolnym

W pierwszych dniach lipca 2014 roku Sławsko Dolne, niewielka wieś na Kujawach, leżąca kilkanaście kilometrów od Inowrocławia, mogła poszczycić się sławą i rozgłosem o ogólnopolskim zasięgu.

Wszystko za sprawą kręgów w zbożu, określanych również mianem piktogramów, agroznaków, agrosymboli czy agroformacji, powstałych prawdopodobnie 29 czerwca na jednym z pól.

Początkowo sprawa kręgów zbożowych w Sławsku Dolnym mogła wydawać się prawdziwą gratką dla zwolenników teorii o istnieniu UFO. Smaczku i pikanterii całej historii dodawały relacje mieszkańców miejscowości. Z ich wypowiedzi wynika, że w noc powstania piktogramów psy dziwnie się zachowywały i ujadały, a światła w domach i lampy przy drodze niepokojąco mrugały.

Kręgi szybko stały się lokalną atrakcją turystyczną. W tym świetle przestaje dziwić, że całkiem realne podstawy, by przypuszczać, że są one dziełem człowieka, nie były powodem do radości. Dowiedziono, że zboże w piktogramie było połamane, a na miejscu nie odnotowano zmian w polu magnetycznym i radiestezyjnym.

Jednak niezależnie od charakteru wysnuwanych wniosków czy hipotez, kręgi zbożowe w Sławsku Dolnym zachwyciły przede wszystkim swoim rozmiarem. Średnica centralnego koła formacji wynosiła aż 35-40 metrów, a od niego odchodziły dodatkowo mniejsze pierścienie. Elementem piktogramu były też dwa mniejsze kręgi.

Takie zjawiska, jak powstawanie kręgów w zbożu, najlepiej potraktować jako ciekawostkę. Natomiast kwestią indywidualną może pozostać to, czy będziemy je postrzegać jako przejaw artystycznej działalności cropmakerów, czy zechcemy wierzyć w wersję o wizycie niezidentyfikowanego obiektu latającego.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Sławsko Dolne i okolica

Kręgi w zbożu w Sławsku Dolnym - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...