Kopiec Kościuszki w Krakowie

Kopiec Kościuszki w Krakowie to jeden z czterech kopców znajdujących się w tym mieście, poświęcony Tadeuszowi Kościuszce. Decyzję o budowie Kopca Kościuszki na Wzgórzu św. Bronisławy zatwierdził w lipcu 1820 roku Senat Rządzący Wolnego Miasta Krakowa.

Kopiec jest monumentem wzniesionym dla uczczenia pamięci Tadeusza Kościuszki. Już od momentu śmierci, Kościuszki czyli od 1817 roku, społeczeństwo domagało się właściwego upamiętnienia jego postaci. Po długich naradach zdecydowano się usypać kopiec na wzór istniejących kopców Krakusa i Wandy, które stawiano za wzór trwałości i niezniszczalności.

Uroczyste rozpoczęcie budowy kopca stało się wielkim wydarzeniem. 15 września 1820 roku do Krakowa przyjechało wielu Polaków, w tym weteranów powstań. Znaczną część prac wykonali ochotnicy, choć w usypywaniu kopca brali udział nawet odwiedzający miasto cudzoziemcy. Budowa trwała trzy lata i zakończyła się 25 października 1823 roku.

Podczas pierwszej wojny światowej Austriacy uczynili z Kopca punkt obserwacyjny. Po odzyskaniu niepodległości osobliwa budowla ponownie stała się ważną atrakcją Krakowa, przyciągającą do miasta wielu turystów. W trakcie drugiej wojny światowej, Niemcy planowali zniszczenie Kopca Kościuszki, który był postrzegany jako symbol polskości.

Po zakończeniu światowego konfliktu, rozpoczęto prace rozbiórkowe mające na celu usunięcie austriackiego fortu. Jednak pod wpływem nacisków ze strony miłośników zabytków oraz licznych specjalistów prowadzono je tylko do 1957 roku.

W 1997 roku Kopiec Kościuszki został poważnie uszkodzony na skutek potężnych ulew, które w południowej i zachodniej części kraju wywołały tragiczne w skutkach powodzie. By ratować wzgórze, powołano Komitet Honorowy Ratowania Kopca Kościuszki. Kopiec udostępniono zwiedzającym 10 listopada 2002 roku. Kopcem Kościuszki od chwili powstania zarządza Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie ustanowiony w 1820 roku.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kraków i okolica

Kopiec Kościuszki w Krakowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...