Kompleks Hali Stulecia i Wrocławskie Centrum Kongresowe

Kompleks Hali Stulecia i Wrocławskie Centrum Kongresowe jest istotnym punktem nie tylko na mapie stolicy Dolnego Śląska, ale również całego kraju. To unikatowe miejsce, w którym, mimo upływu czasu i dominacji nowoczesności, w dalszym ciągu czuć wyraźny powiew historii.

Budowę Hali Stulecia rozpoczęto wiosną 1911 roku, a zakończono już dwa lata później, w maju 1913 roku. Obiekt wyróżniał się przede wszystkim swą architekturą oraz imponującymi rozmiarami. Najlepszym tego dowodem jest fakt, że w momencie powstania kopuła hali, o rozpiętości 65 metrów, była największą na świecie.

Otwarcie kompleksu było wydarzeniem o ogromnej randze. W uroczystości uczestniczył między innymi król Prus Wilhelm II, książę Ernst Günther von Schleswig-Holstein oraz wiele innych ważnych osobistości. Ale zaplanowane w najdrobniejszym szczególe obchody zakłócił pewien incydent. Hans Poelzig, projektant Pawilonu Czterech Kopuł, który obecnie pełni funkcje wystawiennicze, nie został przedstawiony zwiedzającym. Skandal odbił się szerokim echem w środowisku architektów i w rezultacie doprowadził do wyjazdu Poelziga z Wrocławia.

Hala Stulecia jest miejscem organizacji wielu wydarzeń kulturalnych i sportowych, targów, konferencji oraz spotkań o charakterze politycznym. Niemniej, złotymi zgłoskami w dziejach obiektu zapisał się zwłaszcza rok 2006, kiedy to kompleks wpisano na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zaowocowało to wzrostem znaczenia hali na arenie międzynarodowej, a ponadto dało początek szeroko zakrojonym pracom renowacyjnym, dzięki którym przywrócono jej dawną świetność.

Remont obiektu przeprowadzono w latach 2009-2011. Realizacja przedsięwzięcia pochłonęła kilkadziesiąt milionów złotych, jednak efekt, który możemy podziwiać zarówno zwiedzając kompleks osobiście, jak i spoglądając na Halę Stulecia z lotu ptaka, bez wątpienia zachwyca.

Na uwagę zasługuje też otoczenie obiektu, w tym Park Szczytnicki z Ogrodem Japońskim, na obszarze którego usytuowana jest hala. Atrakcyjność kompleksu podnosi także sąsiadująca z nim niemal stumetrowa iglica oraz pobliska Pergola i Wrocławska Fontanna, należąca do największych multimedialnych fontann w Europie.

Podczas pobytu we Wrocławiu warto również wybrać się do Archikatedry św. Jana Chrzciciela, w której znajdują się organy, pierwotnie wybudowane w Hali Stulecia. Organy, które w chwili powstania były największym instrumentem muzycznym na świecie, są dumą świątyni od połowy ubiegłego wieku.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Wrocław i okolica

Kompleks Hali Stulecia i Wrocławskie Centrum Kongresowe - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...