Kolegiata w Tumie

Kolegiata w Tumie, wsi w województwie łódzkim, powstała w połowie XII wieku. Kolegiata jest uznawana za jeden z najpiękniejszych obiektów architektury romańskiej w Polsce.

Od początku swego istnienia kościół pełnił nie tylko funkcje religijne. Zbudowaną z granitu, piaskowca i kamienia polnego świątynię wyróżniał także charakter obronnej twierdzy. Na przestrzeni dziejów kolegiata w Tumie była wielokrotnie atakowana, między innymi przez Tatarów, Litwinów, Krzyżaków, a w 1705 roku również Szwedów, którzy zniszczyli kościół.

W drugiej połowie XVIII wieku z inicjatywy prymasa Władysława Aleksandra Łubieńskiego świątynię przebudowano w stylu klasycystycznym. Jednak w drugiej dekadzie kolejnego stulecia cesarz Rosji Aleksander I Romanow zarządził kasatę łęczyckiej kapituły, na skutek której kolegiata straciła swoją rangę i do 1915 roku pozostawała kościołem parafialnym.

Podczas drugiej wojny światowej kolegiata uległa bardzo dużym zniszczeniom. W świątyni wybuchł pożar, została ona też ostrzelana, zbombardowana, a ostatecznie splądrowana.

Mimo wcześniejszych planów zakładających uznanie kolegiaty w Tumie za nienadającą się do remontu i rozebranie jej, w 1947 roku rozpoczęto odbudowę kościoła. W 1961 roku, po 800 latach od pierwszej konsekracji świątyni, tumska kolegiata zaczęła znów funkcjonować, choć z powodu braku pieniędzy nie została ona wówczas w pełni wykończona.

W latach 1995-2008 prowadzono kompleksowe prace konserwatorskie, obejmujące przede wszystkim konserwację bryły kościoła, wystroju rzeźbiarskiego oraz malowideł ściennych.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Tum i okolica

Kolegiata w Tumie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...