Kolegiata w Skalbmierzu

Kościół św. Jana Chrzciciela w Skalbmierzu, niewielkim mieście w województwie świętokrzyskim, jest uznawany za niezwykle cenny zabytek sakralny.

Powszechnie nazywany jest także kolegiatą, choć obecnie nie ma to do końca pokrycia w rzeczywistości. Skalbmierska świątynia owszem, była kolegiatą, ale jedynie do 1819 roku, natomiast współcześnie pełni funkcję kościoła parafialnego.

Historia pierwszej świątyni w Skalbmierzu sięga końca XII lub początku XIII wieku, jednak wzniesiona wówczas romańska budowla została zniszczona już w 1241 roku, podczas najazdu Tatarów. W tym samym miejscu w XV wieku powstał gotycki kościół, który do dziś jest prawdziwą dumą Skalbmierza.

Na przestrzeni dziejów był kilkukrotnie modernizowany, a jego wnętrze zdobiły kolejne dzieła sztuki sakralnej. Co więcej, niegdysiejsza kolegiata jest w dalszym ciągu otoczona wyjątkową troską. W wyniku prac remontowych i konserwatorskich, które rozpoczęły się w 2010 roku, odnowiono XVIII-wieczną chrzcielnicę, zachwycające stalle, kamienny cokół oraz piękny ołtarz św. Barbary.

Renowacja przyniosła jeszcze jedną korzyść, którą w mediach określano mianem rewelacji na skalę ogólnopolską. Szczęśliwym zrządzeniem losu, przy okazji prac przy wspomnianych stallach, za dotąd nie otwieranymi drzwiami odkryto romańskie schody. Liczą one 25 wąskich i stromych stopni, prowadzących na drugą kondygnację południowej wieży kościoła.

Niekwestionowaną wartość świątyni doceniają zarówno pasjonaci historii czy architektury, jak i pielgrzymi, przemierzający Małopolską Drogę św. Jakuba. A chcąc spojrzeć na budowlę z jeszcze innej perspektywy, najlepiej obejrzeć Kolegiatę w Skalbmierzu filmowaną z drona.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Skalbmierz i okolica

Kolegiata w Skalbmierzu - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...