Klif w Jastrzębiej Górze

Klif w Jastrzębiej Górze to najwyższy klif na polskim wybrzeżu Morza Bałtyckiego. Ze względu na imponującą wysokość na jaką się wznosi, wynoszącą 33 metry, otrzymał nawet swą własną nazwę i jest określany mianem jastrzębskiego klifu.

Jastrzębski klif jest przede wszystkim wspaniałym punktem widokowym, z którego podziwiać można ciągnącą się wzdłuż brzegu plażę, której szerokość dochodzi niekiedy do 200 metrów i pozornie bezkresne Morze Bałtyckie. Wieczorem dodatkową atrakcją są niepowtarzalne i niezwykle okazałe zachody słońca.

Klif w Jastrzębiej Górze to także prawdziwa gratka dla pasjonatów przyrody, którzy mogą tu obserwować rozmaite gatunki roślin, ptaków i zwierząt. Naturalne piękno licznie występujących w tym miejscu walorów najlepiej widoczne jest w okresie od maja do października.

Z kolei dla amatorów aktywnego wypoczynku i pieszych wycieczek istotna będzie informacja, że przez jastrzębski klif przebiega niebieski szlak turystyczny, będący kontynuacją szlaku rozewskiego.

Niewiele osób jednak wie, że jeszcze przed wojną w sąsiedztwie klifu wybudowano wieżę wyciągową, która zgodnie z założeniami miała być wyposażona w windę, przewożącą turystów na skarpę i z powrotem na plażę.

Wybuch II wojny światowej bardzo skutecznie pokrzyżował wszystkie plany, a z ich realizacją wstrzymano się aż do 1966 roku. Niestety, niszczące działanie wód morskich, podmywających klif, przyczyniło się do wyłączenia wieży z eksploatacji już po 5 latach użytkowania. Ostatecznie, pewnej styczniowej nocy 1982 roku sukcesywnie przechylająca się wieża runęła.

Obecnie na jastrzębski klif prowadzą liczące około 300 stopni schody, niemniej widoki, jakie czekają na nas na jego szczycie są warte nawet dużego wysiłku.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Jastrzębia Góra i okolica

Klif w Jastrzębiej Górze - lokalizacja obiektu na mapie

Komentarze

  • Konrad
    Konrad 2015-11-20 o 11:41

    Najwyższym klifem w Polsce jest Gosań obok Międzyzdrojów, który ma prawie 100 m, proponuje tam wysłać drona... widoki zacniejsze ;)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...