Katedra Gnieźnieńska

Bazylika prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, znana jako katedra gnieźnieńska, to gotycki kościół katedralny, usytuowany na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie.

Początki katedry gnieźnieńskiej sięgają końca IX wieku. Świątynia była miejscem wielu ważnych w historii Polski wydarzeń, w tym licznych zjazdów oraz koronacji królów. Od 1025 roku do 1300 roku w bazylice w Gnieźnie koronowali się kolejno Bolesław I Chrobry, Mieszko II Lambert, Bolesław II Szczodry, Przemysł II oraz Wacław II Czeski.

Około 1175 roku ufundowano słynne Drzwi Gnieźnieńskie, unikatowy zabytek romańskiej sztuki odlewniczej. Niestety w 1331 roku do pierwszej stolicy Polski wkroczyli Krzyżacy, którzy zniszczyli kościół. Po upływie dekady w miejscu katedry, pod nadzorem arcybiskupa Jarosława Bogorię Skotnickiego, wzniesiono świątynię gotycką. W 1358 roku arcybiskup przyjął króla Kazimierza Wielkiego, który przyczynił się do odbudowy Gniezna.

W XVII wieku przeprowadzono modernizację świątyni i nadano jej cechy stylu barokowego. W drugiej połowie XVIII wieku, po kolejnym pożarze dachu i hełmów wież, przebudowano wnętrze w stylu klasycystycznym z elementami przemijającego już stylu barokowego.

W 1809 roku Francuzi urządzili w katedrze magazyn wojskowy. W czasie drugiej wojny światowej Niemcy też zmienili przeznaczenie świątyni - powstała w niej sala koncertowa.

Na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku bazylikę odrestaurowano w stylu gotyckim. Obecnie katedra pełni rolę kościoła parafialnego Parafii Archikatedralnej w Gnieźnie i jest świątynią Metropolii Gnieźnieńskiej. Opiekę nad katedrą pełni Kapituła Prymasowska.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Gniezno i okolica

Katedra Gnieźnieńska - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...