Golgota Wschodu w Sanktuarium w Kałkowie-Godowie

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie, niewielkiej świętokrzyskiej wsi, nie jest klasyczną sakralną atrakcją turystyczną. To wyjątkowe miejsce, które zaprasza nas na niecodzienną lekcję historii.

Na terenie kompleksu, powstałego w latach 80. ubiegłego wieku, znajduje się Kościół Bolesnej Królowej Polski, którego wnętrze zachwyci miłośników architektury, Dom Jana Pawła II, zwany też Domem Pielgrzyma, Grota Lourdzka, Droga Krzyżowa i Pomnik Katastrofy Smoleńskiej. Ale najwięcej emocji, ze względu na wspomnianą wartość historyczną, zazwyczaj wzbudza Golgota Wschodu.

Nazwa tego niepozornego budynku, mogącego przypominać ruiny średniowiecznego zamku, nie jest przypadkowa. Odwołanie do męczeńskiej śmierci Jezusa na krzyżu ma przypominać zarówno o cierpieniu, jak i poświęceniu milionów Polaków, którzy stracili życie w obronie ojczyzny.

Wnętrze Golgoty Wschodu tworzy kilkanaście komnat, kaplic i mniejszych pomieszczeń, w których prezentowane są kameralne wystawy, upamiętniające najważniejsze, choć tragiczne, wydarzenia z dziejów naszego kraju.

Zdecydowana większość ekspozycji utrzymana jest w tematyce drugiej wojny światowej, natomiast pozostałe traktują między innymi o walce z ustrojem komunistycznym, katastrofie w śląskiej kopalni Wujek czy śmierci księdza Jerzego Popiełuszki.

Zwiedzając miejsce tak intensywnie nasycone historią, trudno pozostać obojętnym. By uporządkować kłębiące się myśli i odczucia, najlepiej wybrać się na szczyt budowli, skąd rozciąga się fantastyczna panorama okolicy, którą podziwiać możemy także oglądając Golgotę Wschodu filmowaną z drona. Doskonałą przeciwwagą będzie również wizyta w utworzonym w sąsiedztwie mini ZOO.

Czas spędzony w Sanktuarium w Kałkowie-Godowie warto przeznaczyć też na bliższe poznanie innych obiektów, posiadających już typowo sakralny charakter. Jednak bardzo prawdopodobne jest, że to właśnie Golgota Wschodu, w bezpośredni sposób eksponująca martyrologię narodu polskiego, wywrze na nas największe wrażenie.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kałków i okolica

Golgota Wschodu w Sanktuarium w Kałkowie-Godowie - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...