Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku
Zobacz też:
Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku
Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku to nowoczesna instytucja kultury, która prowadzi działalność od 2008 roku. Jej najważniejszą misją jest utrwalanie pamięci o największym sukcesie obywatelskim, jakim było zwycięstwo „Solidarności”, a także promowanie takich wartości, jak solidarność, wspólne dobro, współpraca i integracja.
Pomysł utworzenia Muzeum Solidarności narodził się pod koniec ubiegłego stulecia. W listopadzie 2007 roku miasto Gdańsk, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Samorząd Województwa Pomorskiego, NSZZ „Solidarność” oraz Fundacja Centrum Solidarności powołały instytucję kultury Europejskie Centrum Solidarności.
Podpisanie aktu erekcyjnego miało miejsce 31 sierpnia 2005 roku, a dwa lata później, w 2007 roku, rozstrzygnięto konkurs na opracowanie koncepcji budynku ECS, do którego przystąpiło 58 zespołów architektonicznych z całego świata. W maju 2011 roku odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę Europejskiego Centrum Solidarności, a pierwszą kielnię cementu położył prezydent Bronisław Komorowski.
Nową siedzibę instytucji, znajdującą się przy placu Solidarności w Gdańsku, otwarto 31 sierpnia 2014 roku. Jednak Europejskie Centrum Solidarności to nie tylko muzeum upamiętniające rewolucję „Solidarności” i upadek komunizmu w Europie, ale także prężny ośrodek edukacyjny, centrum badawczo-naukowe, archiwum oraz biblioteka.
Działalność instytucji obejmuje również realizację projektów edukacyjnych, organizację konferencji i wykładów, wydawanie książek i gromadzenie archiwaliów. Jej sercem jest wystawa stała, dedykowana historii „Solidarności” i innych ruchów opozycyjnych, które doprowadziły do przemian demokratycznych w całej Europie Środkowo-Wschodniej. W budynku ECS swoją siedzibę ma ponadto 10 różnych organizacji pozarządowych.
W obiekcie znajduje się też ogród zimowy, stworzony z myślą o aktywności artystycznej, spotkaniach i wypoczynku, oraz taras widokowy na dachu, otwarty od wiosny do jesieni, z którego rozciąga się piękna panorama terenów postoczniowych oraz Starego Miasta.
W 2016 roku Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, jako pierwsza placówka w Polsce, otrzymało Nagrodę Muzealną Rady Europy. W ten sposób honorowane są muzea, których działalność jest szczególnie istotna dla dziedzictwa i tożsamości kontynentu.
Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku - lokalizacja obiektu na mapie
Ostatnio dodane miejsca:
Zamek w Lublinie
Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...
Pałac w Tyczynie
Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...
Zamek w Sandomierzu
Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...
Rynek w Rzeszowie
Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.
Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...
Bastion VII Twierdzy Zamość
Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...
Pałac Sieniawa
Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...
Dodaj komentarz