Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej

Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej jest swoistym centrum kulturalnym tej niewielkiej, leżącej na Podhalu wsi. Jednak bukowiński Dom Ludowy wyróżnia się na tle pozostałych obiektów tego typu, których, jak wiadomo, w podhalańskich miejscowościach nie brakuje.

Pomysłodawcą stworzenia placówki kulturalnej w Bukowinie Tatrzańskiej był Franciszek Ćwiżewicz, kierownik miejscowej szkoły. Niemniej już okoliczności w jakich zdecydowano o jej powstaniu i podjęto zmierzające ku temu działania, były bez wątpienia wyjątkowe.

W 1924 roku członkowie Komitetu Budowy Domu Ludowego, wspólnie ze skupionymi wokół niego osobami, wystosowali odezwę, przepełnioną z jednej strony goryczą po zakończonej trwającej 123 lata niewoli, ale z drugiej ogromną nadzieją, motywującą do stworzenia i ochrony Domu Ludowego na granicy Polski – najpotężniejszej, obok Kościoła i szkoły – twierdzy.

Budowa Domu Ludowego trwała do 1932 roku, a jej ukończenie było możliwe nie tylko dzięki datkom pieniężnym, ale także niezłomności mieszkańców Bukowiny Tatrzańskiej, którzy regularnie dostarczali niezbędne materiały. Byli też tacy, którzy oddawali pod zastaw hipoteczny całą swą ojcowiznę, by otrzymać pożyczkę, następnie przeznaczoną na budowę.

Właśnie w ten sposób w Bukowinie Tatrzańskiej powstał Dom Ludowy, który również dla współczesnych mieszkańców jest prawdziwą kulturalną ostoją. Warto też wspomnieć, że obiekt jest jedną z największych w Polsce budowli drewnianych.

Funkcjonujące w Domu Ludowym Bukowiańskie Centrum Kultury jest organizatorem wielu wydarzeń o zasięgu wojewódzkim i ogólnopolskim, takich jak Sabałowe Bajania, Góralski Karnawał czy Sejmik Wiejskich Zespołów Teatralnych. Do najciekawszych obszarów działalności Centrum należy także Szkoła Ginących Zawodów, w której podczas warsztatów, dzieci, młodzież czy turyści mogą odkryć tajniki ceramiki, malarstwa na szkle, snycerki oraz szeroko pojętej sztuki ludowej.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Bukowina Tatrzańska i okolica

Dom Ludowy w Bukowinie Tatrzańskiej - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...