Dolina Wisły w okolicach Kazimierza Dolnego

Góra Trzech Krzyży w Parchatce, miejscowości leżącej kilka kilometrów od Kazimierza Dolnego, to jedno z najbardziej rozpoznawalnych miejsc w okolicy. Historia stojących tu krzyży jest niezwykle interesująca i wiąże się ze słynną księżną Izabelą Czartoryską.

Około 200 lat temu księżna Izabela Czartoryska stworzyła w Parchatce samotnię, w której powstał również romantyczny ogród. Czartoryscy chętnie organizowali tu sielankowe wyprawy, pikniki oraz zabawy, na które zjeżdżał cały dwór książęcy.

Dopełnieniem krajobrazu Parchatki były trzy krzyże, usytuowane na wzniesieniu. Księżna wystawiła je na pamiątkę śmierci swojej wychowanicy Zofii z Matuszewiczów Kickiej. Po wyjściu za mąż Zofia urodziła swoje pierwsze dziecko, które zmarło już kilka miesięcy po porodzie. Niestety, gdy Zofia ponownie zaszła w ciążę, przy porodzie doszło do poważnych komplikacji. Nie przeżyło ani drugie dziecko Zofii, ani ona sama.

W hołdzie swojej ulubienicy oraz jej zmarłych dzieci księżna Czartoryska wzniosła na wzgórzu w Parchatce trzy krzyże. Nie przetrwały one do naszych czasów, podobnie jak zatarła się pamięć o osobie, której były dedykowane. Jesienią 2006 roku krzyże wróciły jednak na swoje dawne historyczne miejsce. Architektoniczny projekt krzyży został wykonany przez profesora Konrada Kucza-Kuczyńskiego z Politechniki Warszawskiej.

Obecnie Góra Trzech Krzyży w Parchatce jest częstym celem wycieczek. Na wzgórzu znajduje się również punkt widokowy, z którego roztacza się widok na dolinę Wisły.

Przeprawa promowa łączy wiślane brzegi między miejscowością Bochotnica a Nasiłowem. Przeprawa ta skraca nie tylko drogę między Kazimierzem Dolnym a Janowcem, ale również na trasie Lublin–Nałęczów–Radom (z ominięciem Puław).

Przeprawy promem odbywają się codziennie (od 1 maja do 30 października) od poniedziałku do piątku w godzinach: 8.00–20.00, w soboty i niedziele: 8.00–21.00. Istnieje także możliwość przeprawy w innych godzinach, po wcześniejszym uzgodnieniu.
Przeprawa trwa około 5 minut.

Chcesz osobiście zobaczyć to miejsce? Sprawdź noclegi Kazimierz Dolny i okolica

Dolina Wisły w okolicach Kazimierza Dolnego - lokalizacja obiektu na mapie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *Ostatnio dodane miejsca:

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie

Zamek w Lublinie jest jednym z symboli architektonicznych miasta, a zarazem jednym z jego najważniejszych zabytków, o historii sięgającej XII wieku. Za panowania Kazimierza Sprawiedliwego na wzgórzu został wzniesiony gród umocniony drewniano-ziemnym wałem. W kolejnym stuleciu powstał zachowany do dzisiaj ...

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie

Pałac w Tyczynie, mieście leżącym w bezpośrednim sąsiedztwie Rzeszowa, został wzniesiony w latach 1862-1869 przez hrabiego Ludwika Wodzickiego. Na przestrzeni lat był kilkakrotnie modernizowany - w 1881 roku dobudowano do niego pawilon gościnny według projektu znanego krakowskiego architekta Tadeusza ...

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu

Zamek w Sandomierzu wzniesiono w XIV wieku w miejscu dawnego grodu, na wysokim wzgórzu otoczonym wodami Wisły. Na polecenie króla Kazimierza Wielkiego pierwotnie drewniana budowla została zastąpiona przez murowany gotycki zamek z wieżą obronną. W tym okresie Sandomierz był jednym z ważniejszych ośrodków ...

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie

Rynek w Rzeszowie jest bez wątpienia jedną z największych atrakcji stolicy województwa podkarpackiego. Będący sercem zarówno Starówki, jak i samego Rzeszowa, bardzo często jest pierwszym, a niejednokrotnie najważniejszym punktem programu zwiedzania miasta.

Obecny wygląd rzeszowskiego rynku nieco odbiega ...

Bastion VII Twierdzy Zamość

Bastion VII Twierdzy Zamość

Twierdza Zamość, zbudowana w latach 1579-1618 na polecenie Jana Zamoyskiego, była jedną z największych twierdz Rzeczypospolitej Obojga Narodów, a następnie Księstwa Warszawskiego i Królestwa Polskiego. Choć w drugiej połowie XIX wieku, na rozkaz cara Aleksandra II, została zlikwidowana, niektóre jej ...

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa

Pałac Sieniawa, którego historia sięga początku XVIII wieku, swoje powstanie, a następnie rozwój zawdzięcza dwóm wielkim rodom magnackim - Sieniawskich i Czartoryskich. U progu XVIII stulecia Adam Mikołaj Sieniawski, syn założyciela miasta Mikołaja Hieronima Sieniawskiego, utworzył w tym miejscu park, ...